Vánoční čtení

Na vánoční svátky se tradičně nejvíc těší děti.

Možná je letos nebudou mít zasněžené, ale v knihách je sněhu a zimy dost. Dopřejte jim je, ať už pod stromeček nebo u nás v knihovně. A nemusí být jen o zimních radovánkách - potěší každá dobrá kniha.

A nás potěší, když si k nám o ní přijdete popovídat!

V knihovně nás letos můžete naposledy navštívit 19.12. a v novém roce otevíráme v pondělí 6. 1. 2020.

Tajemné příběhy

Foglarovský svět plný klučičích dobrodružství odehrávajících se v tajemných městských zákoutích znají už generace čtenářů.

V modernějších kulisách příběhu přivádí do tajemných zákoutí městské čtvrti zvané Prašina partu mladých, a nejen kluků,  současný mladý spisovatel Vojtěch Matocha.

Žánrově jde o vědecko-fantastický příběh, napínavé čtení s ilustracemi krásně dokumentující tajemnou atmosféru příběhu.

Kniha byla mezi mladými čtenáři natolik úspěšná, že spisovatel napsal i volné pokračování Prašina, Černý merkurit.

Výměnný knižní fond

Městská knihovna pomáhá

Městská knihovna Praha zapůjčila v listopadu naší knihovně na rok 300 titulů různých žánrů. Tentokrát se tedy kromě oblíbených detektivek a beletrie dostalo i na  různé thrillery, sci-fi a fantasy.

Na své by si měly přijít i čtenářky romantických příběhů, ať už zralé ženy nebo slečny, řazené nyní do kategorie young adults.

Většinou taky mladým čtenářům je určena řada komiksů, někdy dost drsných.

Velkou část fondu představují knihy pro děti a mládež, a to nejen krásně ilustrovanými pohádkovými příběhy, ale i encyklopedicky a naučně orientovanou literaturou.

Knihy jsou zapůjčeny na rok, po jejich vrácení budeme žádat o nové a vaše preference nás budou v tom směru orientovat.

Samozřejmě, budeme se snažit doplňovat knihovnu zajímavými tituly i z vlastních zdrojů.

Knihy pro děti a mládež

Nové přírůstky v knihovně

V listopadových novinkách si jistě vyberou slečny, které mohou zajímat deníky obyčejné holky od 10 do 14 let autorky L. Myracleové . Zkušené čtenářky je jistě budou porovnávat s oblíbenými deníky mimoňky.  Kluci se možná vydají do tajuplných koutů Prahy s hrdiny románu V. Matochy, kteří už žijí v technicky jiném světě než Rychlé šípy.

Fantastický svět R. Dahla s vtipnými ilustracemi zve mladší čtenáře k dvanácti kouzelným příběhům.

A mysleli jsme i na začínající čtenáře, ať už se chtějí přátelit se strašidýlkem, sledovat žabáky, nebo potkat línou babičku.

V knihovně máme k nahlédnutí listopadové číslo časopisu pro mladé čtenáře CVAK! a katalog Nejlepší knihy dětem, kde je výběr z českých knih pro děti a mládež, který každoročně sestavuje tým odborníků. Možná může být vhodnou pomůckou při výběru vhodného knižního vánočního dárku.

Nechte psa doma a přijďte k nám

Místní knihovna ve spolupráci s Domovem pro seniory, který nabídl k akci příjemný prostor, pořádá besedu se spisovatelkou Věrou Noskovou, která má za sebou bohatou a rozmanitou publikační činnost. Veřejnosti je rovněž známá jako propagátorka vědy a kritického myšlení.

Ve zralém věku začala se svými dospělými syny cestovat do exotických zemí a rozšířila své publikace o zajímavé cestopisy. O jednom z nich, který absolvovala se synem Jiřím po Thajsku a Vietnamu, se s vámi podělí na besedě s promítáním ve středu 20. listopadu od 14:00 v divadelním sále Domova pro seniory Chodov, Donovalská 2222/31.

Nové knihovnice

Pravidelní čtenáři si již určitě všimli, že od znovuotevření knihovny v září 2019 se o ně starají dvě nové knihovnice, je tedy nejvyšší čas je představit. Šárka Bezděčková i Katarína Králová se svých nových životních rolí ujaly s velkou radostí. Těší se nejen na setkávání s novými knihami, ale hlavně jejich čtenáři.

Když Šárka a Katarína nejsou v knihovně a nevěnují se četbě nebo jiným kulturním zájmům, obě rády cestují (Šárku láká exotika, Katarínu rozmanitost Evropy) a v zimě, v létě sportují. A při těchto činnostech, v podobě, kterou neznáte z knihovny, se vám představují na fotografiích.

Novinky v knihovně

V říjnu nabízí knihovna první knižní přírůstky, které zohledňují dosud vypozorovaný zájem pravidelných návštěvníků  a snaží se z každého žánru uvést několik titulů. Nechybí tedy detektivky českých autorek a nechybí ani zahraniční (poslední Nesbo i Minier). Zábavnější žánr přestavují knihy E. Bočka a příběhy jeho Aristokratky, které lze nyní sledovat i v kinech. Rovněž k nim patří i Nejlepší víkend P. Hartla a téměř detektivní román Radky Třeštíkové. K nejoblíbenějším autorům ve všech knihovnách patří v poslední době V. Vondruška a A. Mornštajnová, proto jejich novinky nechybí v nabídce. Neobvyklá šíři literárního díla J. Škvoreckého je k dispozici z daru, který knihovna obdržela.

Říjnová nabídka uspokojí dospělé čtenáře, příště se knihovna zaměří něco nového pro děti a mládež,