Otevíráme 2. července

S radostí oznamujeme všem našim čtenářům, že po delší přestávce, způsobené epidemií COVID-19, otevíráme knihovnu 2. července 2020 ve 13 hodin. Služby knihovny budou k dispozici každé pracovní pondělí a čtvrtek od 13 do 18 h a to po celou dobu prázdnin.

Ve vynucené přestávce jsme připravili i nové logo knihovny a nakoupili pro vás knižní novinky, které nedočkavě vyhlížejí své první čtenáře.

Těší se na vás obě knihovnice, Šárka i Katarín

P.S.

Pokud dostanete automatickou výzvu k placení zpozdného, neznepokojujte se, bude aktuální až od 13.7.a

Vážení návštěvníci knihovny,

k dnešnímu dni byl vyhlášen do objektu Domova pro seniory Chodov, kde sídlí naše knihovna, zákaz vstupu osob, které v domově nebydlí či nepracují. Z tohoto důvodu jsme nuceni uzavřít knihovnu do odvolání. Výpůjční lhůta pro knihy, které máte vypůjčené, se automaticky prodlužuje. V případě, že přesto dostanete do Vaší emailové schránky upomínku k vrácení knih, nevěnujte jí prosím pozornost.

Informace o znovuotevření knihovny zveřejníme na našem webu a facebooku případně v časopise Klíč.

Děkujeme za pochopení

Vaše knihovnice

Setkání knihovníků

Máme radost, že naše knihovna byla vybrána jako příklad dobré praxe a pozvána k prezentaci na Setkání pracovníků místních veřejných knihoven, které pořádala Městská knihovna v Praze dne 25. 2. 2020.  Dostaly jsme tak příležitost představit naši knihovnu před širším plénem po nedávném otevření knihovny v nových prostorách.

Šárka odprezentovala naše dosavadní zkušenosti s prací se seniorskými čtenáři i perspektivy směřování k mladším čtenářům a hledání mostů k mezigenerační spolupráci.

Únorové přírůstky

Zájem o detektivky, thrillery a jiné napínavé příběhy je u našich čtenářů tak velký, že je jistě potěší rozšíření našeho fondu o pár nových titulů. Naopak milovnice romancí se můžou seznámit s  příběhy oceňované britské spisovatelky Jojo Moyesové.

Lednová akce

Na naší lednové akci jsme uvítaly skupinky dětí z blízké ZŠ dokonce ve dvou dnech a jejich zájem o návštěvu knihovny nás velice potěšil. Nejen že  nám kreslily pěkné obrázky z vánočního čtení, ale projevily živý zájem o provoz knihovny, protože mnohé z nich byly ve veřejné knihovně poprvé. Seznámily se s řazením knih do polic, jejich katalogovým vyhledáváním, s podmínkami půjčování i vrácení knih. Nejčilejší děti přivedly následně rodiče a tak po řádné registraci máme nové mladé čtenáře. Přejeme si, aby u nás noví čtenáři našli zajímavé knihy, které jim přinesou hodně příjemných zážitků z četby.

Z kreseb dětí tvoříme výstavku, ke které můžou přispět i další čtenáři, kteří přinesou z domova vlastní obrázek z četby. 


Pozvánka na leden

Zveme do naší knihovny nejmladší čtenáře dne 15. 1. 2020 od 13:00 do 18:00 na akci

Co jsme četli, co nám četli o Vánocích

Přijďte nám to říct, ukázat, namalovat...

Na Vaše obrázky a povídání se těší Vaše knihovnice!Vánoční nadílka

Bez pohádek to v Čechách nejde a proto nás těší, že i my můžeme nyní nabídnout dětem ty nejznámější od H. Ch. Andersena.

Vánoční nadílka však potěší i naše nejčastější čtenářky, u kterých je zájem především o románové příběhy plné dramatických rodinných a jiných mezilidských vztahů. Ať už jde o vztahy reálných umělců (Prchavý čas světla), fiktivních hrdinek v různých časech a zemích (Fotografie) nebo současné čtyřicátnice (Láska pro samouky), vybrat si pro sebe tu nejvhodnější můžete u nás od 6.1.2020.


Vánoční a novoroční přání

Všem věrným čtenářům, kteří našli cestu do naší nově otevřené knihovny v nových prostorech, ale i těm novým a budoucím, přejeme příjemné prožití vánočních svátků, rodinnou pohodu a v novém roce časté návštěvy u nás!

Vánoční čtení 

Na vánoční svátky se tradičně nejvíc těší děti.

Možná je letos nebudou mít zasněžené, ale v knihách je sněhu a zimy dost. Dopřejte jim je, ať už pod stromeček nebo u nás v knihovně. A nemusí být jen o zimních radovánkách - potěší každá dobrá kniha.

A nás potěší, když si k nám o ní přijdete popovídat!

V knihovně nás letos můžete naposledy navštívit 19.12. a v novém roce otevíráme v pondělí 6. 1. 2020.

Tajemné příběhy

Foglarovský svět plný klučičích dobrodružství odehrávajících se v tajemných městských zákoutích znají už generace čtenářů.

V modernějších kulisách příběhu přivádí do tajemných zákoutí městské čtvrti zvané Prašina partu mladých, a nejen kluků,  současný mladý spisovatel Vojtěch Matocha.

Žánrově jde o vědecko-fantastický příběh, napínavé čtení s ilustracemi krásně dokumentující tajemnou atmosféru příběhu.

Kniha byla mezi mladými čtenáři natolik úspěšná, že spisovatel napsal i volné pokračování Prašina, Černý merkurit.Výměnný knižní fond 

Městská knihovna pomáhá

Městská knihovna Praha zapůjčila v listopadu naší knihovně na rok 300 titulů různých žánrů. Tentokrát se tedy kromě oblíbených detektivek a beletrie dostalo i na  různé thrillery, sci-fi a fantasy.

Na své by si měly přijít i čtenářky romantických příběhů, ať už zralé ženy nebo slečny, řazené nyní do kategorie young adults.

Většinou taky mladým čtenářům je určena řada komiksů, někdy dost drsných.

Velkou část fondu představují knihy pro děti a mládež, a to nejen krásně ilustrovanými pohádkovými příběhy, ale i encyklopedicky a naučně orientovanou literaturou.

Knihy jsou zapůjčeny na rok, po jejich vrácení budeme žádat o nové a vaše preference nás budou v tom směru orientovat.

Samozřejmě, budeme se snažit doplňovat knihovnu zajímavými tituly i z vlastních zdrojů. 

Knihy pro děti a mládež

Nové přírůstky v knihovně

V listopadových novinkách si jistě vyberou slečny, které mohou zajímat deníky obyčejné holky od 10 do 14 let autorky L. Myracleové . Zkušené čtenářky je jistě budou porovnávat s oblíbenými deníky mimoňky.  Kluci se možná vydají do tajuplných koutů Prahy s hrdiny románu V. Matochy, kteří už žijí v technicky jiném světě než Rychlé šípy.

Fantastický svět R. Dahla s vtipnými ilustracemi zve mladší čtenáře k dvanácti kouzelným příběhům.

A mysleli jsme i na začínající čtenáře, ať už se chtějí přátelit se strašidýlkem, sledovat žabáky, nebo potkat línou babičku.

V knihovně máme k nahlédnutí listopadové číslo časopisu pro mladé čtenáře CVAK! a katalog Nejlepší knihy dětem, kde je výběr z českých knih pro děti a mládež, který každoročně sestavuje tým odborníků. Možná může být vhodnou pomůckou při výběru vhodného knižního vánočního dárku.

Nechte psa doma a přijďte k nám

Místní knihovna ve spolupráci s Domovem pro seniory, který nabídl k akci příjemný prostor, pořádá besedu se spisovatelkou Věrou Noskovou, která má za sebou bohatou a rozmanitou publikační činnost. Veřejnosti je rovněž známá jako propagátorka vědy a kritického myšlení.

Ve zralém věku začala se svými dospělými syny cestovat do exotických zemí a rozšířila své publikace o zajímavé cestopisy. O jednom z nich, který absolvovala se synem Jiřím po Thajsku a Vietnamu, se s vámi podělí na besedě s promítáním ve středu 20. listopadu od 14:00 v divadelním sále Domova pro seniory Chodov, Donovalská 2222/31.

Nové knihovnice

Pravidelní čtenáři si již určitě všimli, že od znovuotevření knihovny v září 2019 se o ně starají dvě nové knihovnice, je tedy nejvyšší čas je představit. Šárka Bezděčková i Katarína Králová se svých nových životních rolí ujaly s velkou radostí. Těší se nejen na setkávání s novými knihami, ale hlavně jejich čtenáři. 

Když Šárka a Katarína nejsou v knihovně a nevěnují se četbě nebo jiným kulturním zájmům, obě rády cestují (Šárku láká exotika, Katarínu rozmanitost Evropy) a v zimě, v létě sportují. A při těchto činnostech, v podobě, kterou neznáte z knihovny, se vám představují na fotografiích. 

Novinky v knihovně

V říjnu nabízí knihovna první knižní přírůstky, které zohledňují dosud vypozorovaný zájem pravidelných návštěvníků  a snaží se z každého žánru uvést několik titulů. Nechybí tedy detektivky českých autorek a nechybí ani zahraniční (poslední Nesbo i Minier). Zábavnější žánr přestavují knihy E. Bočka a příběhy jeho Aristokratky, které lze nyní sledovat i v kinech. Rovněž k nim patří i Nejlepší víkend P. Hartla a téměř detektivní román Radky Třeštíkové. K nejoblíbenějším autorům ve všech knihovnách patří v poslední době V. Vondruška a A. Mornštajnová, proto jejich novinky nechybí v nabídce. Neobvyklá šíři literárního díla J. Škvoreckého je k dispozici z daru, který knihovna obdržela.

Říjnová nabídka uspokojí dospělé čtenáře, příště se knihovna zaměří něco nového pro děti a mládež,